Угорський уряд офіційно не причетний до звільнення одинадцяти українських військовополонених, яке відбулося 8 червня за участі церковних організацій. Про це повідомило одразу кілька незалежних джерел угорському виданню, підкресливши, що ініціатором дій виступив особисто віцепрем’єр-міністр Жолт Семьєн.
За словами співрозмовників, звільнення полонених проходило без участі чи погодження ключових урядових структур. Усю операцію нібито курував сам Семьєн, який заявив про “людський і патріотичний обов’язок” та назвав звільнення “жестом РПЦ щодо Угорщини”.
Вже наступного дня після того, як Україна звернулася по офіційне пояснення, віцепрем’єр змінив риторику, наголосивши, що військові “вже не є полоненими, а вільними людьми”, і що на місці української влади він би йому подякував.
Що відомо про полонених
Згідно з інформацією видання, усі одинадцять звільнених бійців ЗСУ потрапили в полон поблизу Куп’янська, Харківська область. Вони мають угорські імена, хоча не всі ідентифікують себе як угорці. Подробиці їхнього переміщення до Угорщини залишаються невідомими.
Джерела “Радіо Свобода” припускають, що Семьєн самостійно організував транзит військових через Шенгенську зону. Відсутність координації викликала роздратування в урядових колах Будапешта, після чого офіційні структури вирішили не коментувати ситуацію.
“Коли стало зрозуміло, що Росія може маніпулювати угорським урядом на рівні віцепрем’єра, було обрано тактику мовчання в надії, що про це швидко забудуть”, – зазначило одне з джерел видання.
Місце перебування звільнених на цей момент залишається невідомим, як і те, чи має Україна до них доступ або можливість зв’язку.