Нові торговельні обмеження, які планує запровадити США за ініціативи Дональда Трампа, можуть мати суттєві наслідки для українських експортерів, особливо малих виробників. Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко, прокоментувавши можливі наслідки для економіки країни.
10% мито — без винятків для України
Як пояснила Свириденко, Україна потрапила під загальні правила нової тарифної політики США, згідно з якою мито на імпорт для багатьох країн, зокрема України, становитиме 10%. Хоча це і менше, ніж для ЄС (20%) або Китаю (34%), все ж така ставка може створити труднощі для невеликих українських компаній, які мають обмежені ресурси для адаптації до нових умов.
«Мита стосуватимуться всіх, але Україна не потрапила до категорії з підвищеними ставками. Це вже позитивний момент», — зауважила міністерка. Вона додала, що український уряд уже веде перемовини зі Сполученими Штатами, аби досягти пом’якшення тарифного навантаження або встановлення спеціальних умов для українських товарів.
Що Україна експортує до США
У 2024 році обсяг експорту українських товарів до США становив 874 мільйони доларів. З них:
- чавун — 363 мільйони доларів,
- труби — 112 мільйонів доларів.
Загалом Україна постачає до США понад 600 найменувань товарів, з яких 65 — на суму понад 1 мільйон доларів кожен. Асортимент охоплює як продукцію металургії, так і дрібну продукцію типу гайкових ключів.
Для порівняння, імпорт із США до України у 2024 році сягнув 3,4 мільярда доларів. При цьому українські мита на американські товари, за словами Свириденко, залишаються досить низькими — 10% на авто, а на нафту й вугілля — 0%.
Потенційний удар по малому бізнесу
Як наголосила міністерка, від нових тарифів найбільше постраждають саме малі підприємства, яким складно буде зберегти конкурентоспроможність через зростання цін. Саме тому зараз уряд працює над тим, щоб знайти компроміс і забезпечити кращі умови для українського бізнесу.
Глобальні ставки мит: що пропонує Трамп
Нові мита, які запропонував Дональд Трамп, передбачають такі ставки для країн:
- Україна, Велика Британія, Туреччина, Австралія, Бразилія — 10%;
- Європейський Союз — 20%;
- Китай — 34%;
- Південна Корея — 25%;
- Японія — 24%;
- Індія — 26%;
- Камбоджа — рекордні 49%.
Водночас у списку країн, на які поширюються мита, відсутні Росія, Білорусь, Куба та Північна Корея. Влада США пояснила це тим, що проти цих країн уже діють масштабні санкції.
З огляду на масштаб нових обмежень, Україна активно веде перемовини з американською стороною, аби зберегти позиції на ринку США. Міністерство економіки наголошує — країна має аргументи і шанс домовитись про окремий режим для українських товарів.