Після офіційного визнання президентом Росії Володимиром Путіним того, що так звана “Група Вагнера” фінансувалася державним бюджетом РФ, з’явились нові юридичні підстави для потенційного притягнення його до відповідальності за воєнні злочини. Це створює можливість для Міжнародного кримінального суду (МКС) видати нові ордери на арешт, включно з ордером щодо самого Путіна.
Фінансування “Вагнера” та його юридичні наслідки
Путін заявив, що з травня 2022 року по травень 2023 року найманці “Групи Вагнера” повністю фінансувалися з бюджету РФ — йдеться про близько одного мільярда доларів. Цей факт, на думку правників, може стати ключовим елементом у спробах встановити прямий зв’язок між діями “Вагнера” та російською державою.
“Це визнання вказує на те, що російська держава повністю фінансує і споряджає цю групу”, – зазначає професорка права Дженніфер Меддокс.
Попри те, що приватні військові компанії формально заборонені в Росії, “Група Вагнера” фактично діяла у тісній координації з армією РФ — зокрема в боях за Бахмут. Раніше російська влада заперечувала будь-який зв’язок з ПВК, що ускладнювало юридичні процедури у міжнародних судах.
Розслідування МКС: нові перспективи
Міжнародний кримінальний суд вже видав ордер на арешт Путіна за справою депортації українських дітей. Але, за словами головного прокурора Каріма Хана, розслідування щодо воєнних злочинів триває і може розширитись на дії “Вагнера”.
“Ми ведемо аполітичне, засноване на фактах розслідування, яке витримає перевірку часом”, – заявив Карім Хан.
Голова МКС Пьотр Гофманський наголосив, що майбутні ордери на арешт цілком залежать від результатів розслідування прокурора. Експерти вважають, що визнання фінансування з боку держави значно полегшує обґрунтування зв’язку між бойовиками та російською владою.
Міжнародна правова оцінка
Професор права Філіп Сендс наголошує, що це визнання може мати “серйозні наслідки” у справі притягнення Путіна до відповідальності:
“Ці слова Путіна — прямий доказ, який підтверджує високий рівень залежності “Вагнера” від держави”, – каже Сендс.
Його підтримує колишній посол США з питань воєнних злочинів Девід Шеффер:
“Путін сам себе викриває майже щодня. Через зв’язок із “Групою Вагнера”, він цілком може стати об’єктом нового ордера на арешт МКС”, – заявив Шеффер.
Таким чином, визнання Путіним державного фінансування “Вагнера” може стати поворотним моментом у зусиллях міжнародної спільноти притягнути російське керівництво до відповідальності за численні воєнні злочини, скоєні в Україні.