У Національному природному парку «Кармалюкове Поділля» на Вінниччині, який є єдиним нацпарком області, можуть розпочати масштабні рубки лісу. Відповідне рішення, попри спротив науковців, було ухвалено на засіданні науково-технічної ради парку.
Про це повідомляє Українська природоохоронна група (UNCG), наголошуючи на загрозі для цінних природних територій та порушенні природоохоронного законодавства.
Рішення попри протест науковців
Засідання науково-технічної ради парку відбулось нещодавно. Одним із головних питань порядку денного було погодження лімітів на санітарно-оздоровчі рубки. Ухвалене рішення дозволяє проводити відповідні заходи на значній території парку, більшість якої перебуває у користуванні ДП «Гайсинське лісове господарство».
Науковці-екологи, які входять до складу ради, виступили проти затвердження лімітів. Вони вказали на відсутність у розрахунках посилань на екологічну цінність територій, їхню належність до Зеленої книги України та охоронюваних біотопів відповідно до Резолюції №4 Бернської конвенції, підписантом якої є Україна. Усі ці об’єкти підпадають під режим суворої охорони.
«Нацпарк — не дровосховище»
Незважаючи на це, більшість членів ради підтримала пропозицію погодити рубки. Основний аргумент представників лісгоспу та деяких посадовців — в умовах війни населення потребує дров для опалення.
Екологи з UNCG вважають такий підхід неприпустимим. Вони застерігають, що війна не може бути виправданням для знищення заповідної природи, особливо коли йдеться про унікальні природні комплекси, які мають як національне, так і міжнародне значення.
«Для окремих чиновників нацпарк — це лише джерело дров. Складається враження, що закон “Про природно-заповідний фонд України” для них — порожній звук», — йдеться в заяві природоохоронців.
Критика також пролунала на адресу місцевої влади, яка, замість пошуку альтернативних способів енергозабезпечення, чинить тиск на науковців, вимагаючи «увійти в положення» й підтримати вирубку.
Українська природоохоронна група закликає зупинити екологічно небезпечні рішення та нагадує, що збереження природи — це невід’ємна складова післявоєнного відновлення України.