Цими вихідними у столиці Катару – Досі – відбудеться міжнародна зустріч радників з національної безпеки та високопосадовців для обговорення умов, запропонованих Україною для завершення війни. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на дипломатичні джерела.
Йдеться про підготовку до глобального саміту миру, який має пройти в червні у Швейцарії. Участь у зустрічі візьмуть представники країн G7, держав Глобального Півдня, а також попередньо запрошені учасники з Близького Сходу, БРІКС і G20. Остаточний список делегацій наразі уточнюється.
Росію до обговорення не запрошено. Натомість особливу увагу світової спільноти прикуто до Китаю – поки що невідомо, чи направить Пекін своїх представників до Катару.
Партнери України підкреслюють важливість участі Китаю в процесі – з огляду на його вплив на Москву та потенційну здатність стати посередником у глобальній угоді.
Основні пункти запропонованого Україною плану миру включають:
- відновлення територіальної цілісності та суверенітету України;
- повне виведення російських військ з української території;
- гарантії безпеки для майбутнього;
- захист критичної інфраструктури, зокрема атомних станцій;
- забезпечення глобальної продовольчої безпеки.
Ці положення Київ прагне затвердити під час саміту у Швейцарії, який стане наступним кроком на шляху до мирного врегулювання. Саміт має на меті сформувати єдиний підхід до переговорного процесу, до якого у перспективі може бути залучена й Росія – але лише після визначення чітких рамок і умов.
Раніше Китай взяв участь лише в одній попередній зустрічі – у Саудівській Аравії в серпні 2023 року. Пекін, як і деякі інші країни БРІКС, наполягає на необхідності присутності Росії в переговорах. Водночас західні держави звинувачують Китай у непрямій підтримці воєнної машини РФ – зокрема через постачання промислових товарів подвійного призначення, таких як обладнання для виробництва озброєнь.
Дискусії у Досі мають на меті знайти дипломатичну формулу, яка дозволить забезпечити мир на умовах, що гарантуватимуть безпеку і справедливість для України та світової спільноти.