Американський девелопер і радник Дональда Трампа Стів Віткофф запропонував передати Росії чотири українські області як “швидкий шлях” до завершення війни. Йдеться про Луганську, Донецьку, Запорізьку та Херсонську області. Така ініціатива викликала обурення навіть серед представників Республіканської партії.
Плани Віткоффа: мир у обмін на території
Як повідомляє агентство Reuters із посиланням на джерела в американських політичних колах, Стів Віткофф, який відіграє важливу роль у неофіційних переговорах з Москвою, озвучив ідею територіальних поступок під час обговорень із Дональдом Трампом. Пропозиція з’явилася після візиту до Вашингтона російського бізнесмена та переговорника Кірілла Дмітрієва.
Після цієї зустрічі Віткофф нібито вирушив на перемовини з представниками Кремля. Його підхід полягає у тому, щоб якнайшвидше зупинити війну, навіть ціною втрати українських територій, які зараз частково окуповані Росією.
Келлог проти “капітуляції”
Проти подібних ініціатив жорстко виступив спецпредставник США у справах України Кіт Келлог. Він заявив, що Україна готова вести перемовини лише щодо тимчасово окупованих, але міжнародно визнаних як українські територій, і жодна повноцінна передача земель Росії не може бути предметом обговорення.
Видання повідомляє, що між Келлогом і Віткоффом виникли глибокі розбіжності у підході до українського питання, які стають дедалі очевиднішими у політичних колах США.
Реакція у США та політичний підтекст
Ідея Віткоффа вже викликала хвилю критики в республіканському таборі. Чимало консервативних політиків вважають її неприйнятною, адже вона суперечить принципам поваги до міжнародного права та суверенітету України.
Паралельно аналітики наголошують: Трамп зберігає прихильне ставлення до російського президента, що підтверджують не лише такі пропозиції, а й загальний наратив його передвиборчої кампанії.
Досьє: хто такий Стів Віткофф
Стівен Віткофф — американський мільярдер, юрист за освітою та девелопер, який здобув популярність на ринку нерухомості. Свого часу працював у юридичній фірмі, де обслуговував бізнес-інтереси Дональда Трампа.
У 2020-х роках він став спеціальним представником США на Близькому Сході та брав участь у перемовинах щодо угоди між Ізраїлем і ХАМАС. Він мав зустрічі з ізраїльськими лідерами, зокрема прем’єром Біньяміном Нетаньягу та міністром оборони Ісраелем Кацем.
Наразі саме він, як стверджують ЗМІ, просуває ідею геополітичного компромісу, що передбачає фактичну “поступку” агресору в обмін на припинення війни.