Вашингтон не готовий надати системи протиповітряної оборони для підтримки потенційної миротворчої місії в Україні, яку готують Велика Британія та Франція. Про це повідомило агентство Bloomberg із посиланням на джерела, обізнані з перемовинами між союзниками.
Йдеться про так звану “коаліцію охочих”, яка мала би діяти в післявоєнній Україні для стримування нової російської агресії. Європейські партнери сподівалися на участь США, зокрема в частині захисту повітряного простору. Однак, за інформацією видання, адміністрація Дональда Трампа не готова надати жодних безпекових гарантій цій ініціативі.
Вашингтон обмежиться розвідкою
Попри небажання надавати ППО чи гарантії безпеки, США планують і далі ділитися з союзниками розвідданими, а також допомагати у спостереженні за україно-російським кордоном. Європейські дипломати розраховують, що Вашингтон залишиться залученим хоча б на цьому рівні.
Водночас у кулуарах обговорюється, що деякі лідери ЄС все ж сподіваються на неформальне втручання Трампа, якщо військові з Франції чи Британії зазнають ударів на українській території. Однак жодної письмової гарантії з боку США чекати не варто.
Європа переглядає формат “стримування”
Через відмову США долучитися до майбутньої миротворчої операції, союзники в Європі оновлюють своє бачення безпекової присутності. Тепер ставка робиться на комбінацію:
- підготовлених українських військ;
- навчальної та матеріальної підтримки з боку НАТО;
- обмеженого розміщення європейських військових підрозділів;
- літаків союзників на східному фланзі;
- патрулювання в акваторії Чорного моря.
Як наголосив посол США в НАТО Метью Вітакер, Вашингтон вітає ініціативу союзників створити добровільну коаліцію для допомоги Україні, однак очікує, що саме європейські країни візьмуть на себе лідерську роль у наданні ресурсів та політичної підтримки.
Формування місії поки що на паузі
Плани розміщення сил “стримування” наразі не реалізовуються. За словами джерел, Велика Британія та Франція вже узгодили деталі майбутньої операції, але реалізацію відклали до відновлення переговорів про припинення вогню. Європейські уряди наголошують, що мирне врегулювання – необхідна умова для появи будь-яких іноземних контингентів на українській землі.
Водночас, за словами офіційних осіб, ці сили могли б базуватись у важливих портах та на стратегічних інфраструктурних об’єктах, зберігаючи при цьому безпечну відстань до лінії фронту. Очікується, що такі формування опікуватимуться безпекою транспорту, енергетики та гуманітарної логістики.
Контакти на рівні генштабів уже були
Раніше, 4 квітня, у Києві відбулась тристороння зустріч представників Франції, Великої Британії та України. На ній обговорювали можливість розміщення контингенту на українській території. До перемовин долучились начальники генштабів — француз Тьєррі Буркхард та британець Ентоні Радакін.
Окремо спецпредставник Дональда Трампа Кіт Келлог заявляв, що США і союзники вивчають варіант розгортання військових з Британії, Франції, Німеччини та Польщі на заході України після завершення активної фази бойових дій. Проте Польща вже спростувала свою участь — міністр закордонних справ Радослав Сікорський наголосив, що польська підтримка обмежиться авіацією, охороною логістичних центрів та захистом кордону з РФ і Білоруссю.