Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий заявив, що нині не спостерігається масового виїзду випускників 11-х класів за кордон після закінчення школи, хоча така тенденція справді існує.
За словами Лісового, причина, через яку деякі родини обирають навчання для своїх дітей за межами України, перш за все полягає у безпековій ситуації. Водночас міністр наголосив, що в МОН вже розробляють підходи, як мінімізувати наслідки цієї тенденції.
“Я не сказав би, що це масово, але тенденція така є. Безумовно, у нас є ряд задумок, як пом’якшити таку негативну тенденцію, не довівши її до рівня загрози”, – сказав очільник МОН.
Місце для кожної дитини в українській школі
Оксен Лісовий також підтримав позицію віцепрем’єра Олексія Чернишова щодо того, що всі українські діти, які повертаються з-за кордону, мають гарантоване право на продовження навчання у вітчизняних закладах освіти незалежно від поточного рівня знань.
Міністр запевнив, що в Україні немає дефіциту шкільних місць для таких учнів, а частина шкіл навіть залишається недоукомплектованою.
“Місця для дітей є. Ми маємо багато недоукомплектованих шкіл, і вони з радістю приймають учнів. Тут узагалі немає проблеми, це абсолютно правильна політика”, – додав Лісовий.
Навчання за кордоном: статистика та напрями
Після початку повномасштабної війни зросла кількість українських абітурієнтів, які планують здобувати освіту за межами країни. Найбільш популярними напрямами залишаються Австрія, Польща, Німеччина, США, Велика Британія, а також країни Скандинавії та Канада.
За словами заступника міністра освіти Михайла Винницького, частина українських родин, зокрема матері з 17-річними синами, виїжджають з України, проте багато з цих юнаків планують повернутися для отримання вищої освіти в Україні.
Цьогоріч 20 тисяч учасників національного мультипредметного тесту (НМТ) зареєструвалися на складання іспитів, перебуваючи за кордоном. Для них відкрито 55 екзаменаційних центрів у 34 країнах.
Найбільш доступними за вартістю та умовами навчання для українців залишаються університети Австрії, Німеччини та Франції, тоді як найпрестижнішою, але дорогою вважається освіта у США та Великій Британії.